איך מגדלים תוכי קוקטייל (נימפית מצויצת)?

19מרץ

תוכי קוקטייל או נימפית מצויצת הוא ציפור פופולרית למדי בישראל, וזאת הודות לתכונות המאפיינות אותו. ציפורים אלו מתוקות ונחשבות לחברותיות וחכמות. ניתן לאלף אותן ולטפל בהן בקלות, וזאת בהשוואה לתוכים אחרים. המראה של התוכי צבעוני וממדיו קטנים. אמנם במקור הצבעים שלהם היו צהוב, כתום ואפור. אך במהלך השנים הצליחו לגדל תוכי קוקטייל בצבעים נוספים. האופי הסקרן והתמים שלהם מביא לכך שהם אהובים מאוד. מה גם שהם נחשבים לתוכים שקטים שלא צווחים וגם לא מרבים לדבר.

חברה ותעסוקה

לתוכי קוקטייל יש יכולות שכליות גבוהות למדי. מסיבה זו הוא נוטה להשתעמם בקלות. כך שחברה של בני אדם וכן של קוקטיילים נוספים הם צורך בסיסי עבורו. בנוסף חשוב לדאוג לו לזמן יומי קבוע מחוץ לכלוב כדי למנוע מצבי סטרס. צעצועים ממלאים אף הם תפקיד חשוב בגידול קוקטיילים, שכן הם מספקים לו גירויים הולמים.

אופיים של תוכי קוקטייל

תוכי קוקטייל הם חברותיים ומסבירי פנים, והם לא יוצרים רעש מרובה. במהלך הזמן מתפתח הקשר עם הבעלים שלהם, והם יגלו נאמנות ביחס לבעליהם. נקבות נוטות לחפש מסתורים על מנת להקים שם קן להטלת ביצים. 

טיפול בנוצות

גיזום הנוצות של הקוקטייל יתבצע בצורה הנדרשת, לאחר הדרכה ורכישת מיומנות. חשוב מאוד להימנע מחיתוך יתר שפוגע בבשר ובעצבים. הקיצוץ פוגע ביכולת התעופה של התוכי, ויש להיות ערניים ולמנוע נזקים או פגיעות כתוצאה מכך. במידה ומתגלה אזור מקורח מנוצות חשוב לפנות לבירור רפואי כדי לזהות את הגורם לכך.

תזונת הקוקטייל

מים הם כמובן תנאי קיומי בסיס, ויש לדאוג למים טריים בכל יום. המזון המומלץ עבורם הוא תערובת שמכילה דוחן, זרעים וגרעינים. או כופתיות. יש שימליצו על כופתיות אשר מביאות לכך שהתוכי אוכל את כל המרכיבים, ולא בורר לעצמו את מה שהוא אוהב. תזונה בררנית עלולה להוביל לחסרים תזונתיים. ניתן לשלב בתזונה מזונות נוספים כמו ירקות טריים. אם כי חשוב ללמוד על המזונות המזיקים לתוכים אלו על מנת להימנע מלהגיש להם אותם. בתקופת הדגירה יש לספק לנקבה מזון עשיר יותר.